# Egyéni és közösségi szempontok
A Budapest School modellben az iskolának két rétege van. A gyerek igényeire gyorsan reagáló tanulóközösség egy burok a gyerek körül. Ezt a gyermekközpontú réteget veszi körül a társadalomhoz való kapcsolódást biztosító külső réteg.
A belső burokban a Budapest School Modell a tanulás folyamatát szabályozza, a Mit tanulunk? kérdés helyett a Hogyan szervezzük meg a tanulást? kérdésre ad választ. A tanulás során a gyerekek a Budapest School Modellben részletezett módon az érdeklődésüknek megfelelően specifikus tanulási egységeket, vagyis modulokat végeznek el, melyek eredményeit a saját portfóliójukban gyűjtik össze. Így a gyerekek tanulási útja a portfólió fejlődésével nyomon követhető, és a portfólió tartalma alapján megállapítható a gyerek aktuális tudása, képessége. Az iskola fő funkciója emellett mindvégig az aktív tanulás, saját fejlődésük kereteinek megtalálása, a folyamatosan újragondolt saját célok állítása, és e célok irányába történő haladás marad.
A belső réteg a személyre szabott és önvezérelt tanuláshoz szükséges célkitűzés-tervezés, tanulás, és az arra történő reflektálás módját írja le, vagyis a tanulás folyamatát rögzíti, míg annak pontos tartalmában szabadságot enged.
# NAT-hoz, a kerettantervekhez és más követelményekhez való kapcsolódás
Ezt a szabadságot keretezik a társadalmi normák és jogszabályi elvárások, hogy biztosítva legyen a gyerekek boldogulása a BPS iskolán kívül is. Ezért a BPS modell alapján működő iskola programja a magyar Nemzeti alaptanterv (Nat, 2020), a miniszter által közreadott kerettantervek (Kerettanterv, 2020) ismeretanyagát, azok tantárgyi struktúráját és tanulási eredményeit teljes mértékben tartalmazza. A BPS technikumok a szakmának megfelelő Képzési és Kimeneti Követelményeket veszik alapul.
Az iskolában sok mindent és sokféleképpen tanulhatnak a gyerekek. Azonban a NAT, KKK által definiált tanulási eredmények elérése egy alap minimumnak tekintendő, azok elérése mindenki számára kitűzött cél. Az iskola szabadságot ad a gyerekeknek, tanároknak és szülőknek abban, hogy a gyerekek hogyan érik el ezeket az elvárt eredményeket és ezen kívül fontos célnak tekinti, hogy a NAT ismeretanyagán túli világot is megismerhessék a gyerekek.
# Tantárgyak és osztályzatok
A NAT és a miniszter által közreadott kerettantervekkel 100%-ban megegyező tantárgyi struktúra, a tanulási eredmények elérését célzó moduláris tanulásszervezés, és a többszempontú szöveges visszajelzési rendszer biztosítják az átláthatóságot a tanulás nyomon követésében, és az átjárhatóságot a BPS és más oktatási intézmények között.
Technikumi képzés esetén a Képzési és Kimeneti Követelmények alapján készült tantárgyak definiálják a szakmai képzés tartalmát.
A mindennapokban a tantárgyi érdemjegyeknél és osztályzatoknál sokkal részletesebb, több szempontot figyelembe vevő szöveges, értékelőtáblázat- (rubric-) alapú visszajelzést kapnak a gyerekek. Ezek adják az osztályzás alapját: azokban a tantárgyakban és évfolyamokon, amikor erre szükség van, a tanulóközösség tanárcsapata a gyerek dokumentált visszajelzései és portfóliója alapján alátámasztott döntést hoz a tantárgyi osztályzatokról (/tanulasi-elmeny/bizonyitvany-evfolyamok.md#evfolyam-osztalyzatok-bizonyitvany).
A Budapest School Modell transzparenssé teszi az iskolában működő két színtű struktúrát: a gyerekközpontú, személyre szabott, saját tervezésen alapuló mindennapi tanulási élményt leképezzük a a NAT és a kerettantervek tantárgyi struktúrájára. Az osztályzatok biztosítani képesek az átjárhatóságot és a továbbtanuláshoz szükséges feltételeket. A kettős rendszer, a gyerekekre szabott belső tanulási környezet és a kiszámíthatóságot adó külső kapcsolódások biztosítják, hogy az iskola végén a gyerekek sikeres záróvizsgát (érettségi és technikusi) tegyenek.
# Pedagógiai módszersemlegesség
A Budapest School Modell a tanár feladatának tekinti, hogy mindig az optimálisnak tűnő tanulási, tanítási, gyakorlási módszert válassza. Ezért ez a modell nem beszél arról, hogy a modulokat (foglalkozásokat, tanórákat) milyen pedagógiai módszer alapján szervezi a tanár. Van, amikor egy frontális előadás a megfelelő, és van, amikor a kooperatív tanulásszervezés adja a legjobb eredményt.
A Budapest School Modell az iskolába járókat gyerekeknek hívja, a tanulók és diákok szinonímájaként. Azok a gyerekek, akik tanulmányaik vége felé felnőtté érnek a Budapest Schoolban, tanulók is maradnak, és talán egy kicsit gyerekek is, ezért a szóhasználaton miattuk sem változtatunk. Az ő esetükben a gyerek az iskolába járó tanulót jelenti.