# Minőségfejlesztés, folyamatszabályozás
Honnan tudjuk, hogy jól működik az iskola? Minden gyerek azt tanulja, amit szeretne, és amire neki a leginkább szüksége van? Megkérdezzük az érintetteket, figyeljük az adatokat és azok alapján fejlesztünk.
A Budapest School-iskolában a gyerekek tanulását egy komplex rendszer egyik elemének tekintjük (Barabasi, 2007). Iskoláink a világ felé nyitott hálózatot alkotnak: az egy közösségben lévő gyerekek, a családok, a velük foglalkozó tanárok, a helyi környezet, a Budapest School további közösségei, az ország és a nemzet állapota, valamint a globális társadalmi folyamatok is befolyásolják, hogy mi történik egy iskolában.
Hogy egy gyerek épp mit és mennyit tanul, az nemcsak az iskola programjától vagy a NAT-tól, hanem számos más tényezőtől is függ, melyek befolyásolják a fejlődést és a közösség egymás fejlődésére gyakorolt hatását: többek közt függ a gyerekek múltjától, aktuális hangulatától és vágyaitól, a tanárok személyiségétől, a családtól, a csoportdinamikától és a társadalomban történő változásoktól is.
Ezért a gyermekeink fejlődését, tanulását és boldogságának alakulását egy komplex rendszer működésével modellezhetjük.
A tanulási folyamataink minőségfejlesztésénél a következő szempontokat vesszük figyelembe:
A történéseket, eseményeket, (rész)eredményeket folyamatosan kell monitorozni.
A visszajelzéseket a rendszer minden tagjától folyamatosan gyűjteni kell: a gyerekektől, tanároktól, szülőktől és az adminisztrátoroktól.
Anomália esetén a helyzetfelismerés, az eltérések okának felkutatása a cél.
A feltárt hibák alapján a rendszert folyamatosan kell javítani.
A minőségfejlesztés célja az iskola, mint tanulórendszer folyamatos fejlesztése. A monitorozás folyamatos, így az iskola hamar felismeri az anomáliákat, és kivizsgálás után, ha szükséges, meg tudja azokat szüntetni, tanulni is tud belőlük, és javítja a rendszert.
A fenntartó folyamatosan monitorozza a tanulóközösségeket és visszajelzéseket ad, aminek alapján a tanulóközösség javítja a saját működési folyamatait. A BPS modellben leírt működést a fenntartó mérhető és megfigyelhető indikátorokra fordítja le, és kidolgozza, üzemelteti a metrikák 2-3 hónapnyi rendszerességű nyomon követésére alkalmas rendszerét.
A fenntartónak meg kell figyelnie legalább a következő metrikákat:
A szülő, a gyerek és a tanár közötti saját célokat megfogalmazó hármas megállapodások időben megszülettek, nincs olyan gyerek, akinek nincs elfogadott saját tanulási célja. Indikátor: elkészült szerződések száma.
A modulok végén a portfóliók bővülnek, és azok tartalma a tantárgyakhoz kapcsolódik. Indikátor: a portfólió elemeinek száma és kapcsolhatósága.
A tanulási eredményekre vonatkozó megkötések időben teljesülnek. Indikátor: elért tanulási eredmények száma gyerekekre bontva.
A szülők biztonságban érzik gyereküket, és eleget tudnak arról, hogy mit tanulnak. Indikátor: kérdőíves vizsgálat alapján.
A tanárok hatékonynak tartják a munkájukat. Indikátor: kérdőíves felmérés alapján.
A gyerekek úgy érzik, folyamatosan tanulnak, támogatva vannak, vannak kihívásaik. Indikátor: kérdőíves felmérés alapján.